top of page

Výživový poradce vs. nutriční terapeut. Kdo je kdo?

Aktualizováno: 20. 3. 2020

Chceme být zdraví a dobře vypadat. Proto chodíme běhat, cvičíme v posilovnách, více přemýšlíme o tom, co si dáme na talíř, nekupujeme slazené limonády, zkrátka každý podle svého gusta. A co by to bylo za trh, aby v návaznosti na poptávku nevzrostla i nabídka. A tak se specialistů na výživu během pár let vyrojilo jako hub po dešti. Jak ale poznat skutečného odborníka před tím, kdo si na něj jen hraje? A jak zjistit, komu se svěřit do péče, a kdo nám chce skutečně pomoct?


Co se nám může stát, když si vybereme špatně?

Odborníků na výživu je spousta, to je bez debat. Více či méně kvalifikovaní, a někteří bohužel skoro vůbec. Když si předem dobře neprověříme, komu se svěříme do rukou, může nás to stát nemalé peníze, ba co hůř. Můžeme si osvojit špatné stravovací návyky, které se jen těžko mění, ohrozit svoje fyzické i psychické zdraví, ztratit motivaci a vůbec další chuť se sebou dál něco dělat.


Zásadní rozdíl tkví v kvalifikaci!

Výživový poradce ani s tou nejlepší váhou s nejlepší měřící metodou nemusí umět vysvětlit naměřené hodnoty Vašeho těla a už vůbec vám nemusí umět poradit.

Samozřejmě to není pravidlem, ale s výživovými poradci se v poslední době skutečně roztrhlo hned několik pytlů, a výživové poradenství je živnost volná a může ji tedy provozovat skutečně kdokoli a důvěryhodný marketing také není příliš těžké vytvořit. Proto nejen má nedůvěřivost k výživovým poradcům stoupá.

Zatímco výživový poradce je v podstatě každý, kdo absolvoval nějaký kurz týkající se výživového poradenství, zaplatil si za něj, odchodil pár přednášek a dostal certifikát potvrzující jeho absolvování a tedy „odbornou“ znalost oboru.

Nutriční terapeut vykonává zdravotnickou profesi. Dle zákona se nutričním terapeutem smí nazývat pouze člověk, který absolvoval Vyšší odborné či Vysoké vzdělaní ve zmiňovaném oboru. Studenti VOŠ, kteří získávají titul DiS. (diplomovaný specialista) v průběhu studia museli absolvovat 1800 hodin odborné praxe. Při této praxi připravují v prostorách školy léčebnou stravu, učí se pracovat s počítačovým vybavením využívaným pro propočty a plánování jídelníčků a samozřejmě navštěvují i školská a zdravotnická zařízení. Ke vzdělávání dobrého nutričního terapeuta neodmyslitelně patří celoživotní studium orientace v oboru – absolvování speciálních kurzů, účasti na konferencích, publikování odborných článků a knih, apod.


Dle mého nejlepším nutričním terapeutem není ten, který tvrdí, že zná vše a nejlíp. Naopak za nejlepšího odborníka v oboru považuji takového, který si je vědom profese, kterou si zvolil, a že k ní neodmyslitelně patří i již výše zmíněné celoživotní vzdělávání a ví, že se stále má co učit. Obor nutriční terapeut patří k neustále se rozvíjejícím oborů, kde se objevují stále nové a nové diskuze, studie a odborné názory a kde to, co platilo před rokem, vůbec nemusí platit dnes.


Jak poznat odborníka?

· Nenabízí detoxikace, odkyselení ani doplňky stravy

· Nemá nic společného s DNA analýzami

· Nenabízí unikátní rozbory krve

· Nevyznává extrémní způsoby stravování

· Neuchyluje se ke striktním výživovým plánům

· Má vzdělání ve všem potřebných oblastech


Jen nutriční terapeut smí pomáhat se zdravotní dietou!

Výživový poradce by rozhodně s léčebnou výživou radit neměl. Přesto se však setkáme i takovými případy.

Nutriční terapeut je jediný „nelékař“, který smí kvalifikované pomáhat svým klientům s jakkoli zdravotně omezenou dietou. A také za to nese svojí plnou odpovědnost. Může tedy radit opravdu komukoli. Zdravím i nemocným, různých věkových kategorií, masožravcům i veganům, sportovcům či při poruchách příjmu potravy, hospitalizovaným i v ambulantních poradnách.

I já jsem se totiž na úplných začátcích svého vzdělávání výživou a touhou po zdravém a krásném těle dostala do rukou takovému „odborníkovi“, který mě přivítal ve své kanceláři, změřil na přístroji moji tělesnou skladbu a vystrašil mě tím, co všechno je v mém těle špatně, ikdyž jsem byla mladá, zdravá a štíhlá holka. Škoda jen, že mi to tehdy nedošlo. No, dopadlo to tak, že mi během konzultace nabídl hned několik produktů, které mi pomůžou spálit tuk, nabrat svaly a pomoci k lepším stravovacím návykům. Jediné štěstí tenkrát bylo, že jsem byla studentka s omezeným příjmem a na předražené produkty jsem neměla peníze. A jelikož jsem v tu dobu začínala studovat nutriční terapii na Vyšší odborné škole zdravotnické, bylo mi nabídnuto zkusit u společnosti pracovat. Naštěstí jsem tam skončila tak rychle, jako jsem tam začala. Součástí mé práce a hlavní zdroj financí mělo být nabízení různých speciálních koktejlů, vitamínů, prášků, tyčinek a já nevím čeho všeho na hubnutí. A já prostě neuměla prodávat něco, čemu jsem sama nevěřila, tak jsem od toho dala ruce pryč. Díky bohu za to!

A tak jsem si během tříletého studia nutriční terapie našla zdravou cestu k sobě samé a také nasbírala potřebné informace a zkušenosti k tomu, abych tu cestu mohla usnadnit i ostatním. Zdravě a bez zbytečných a předražených přípravků na hubnutí.

AVŠAK! I přes všechno výše uvedené, není třeba všechny výživové poradce hned odsoudit. Je třeba objektivně zhodnotit Váš zdravotní stav a cíle, kterých se snažíme dosáhnout. Ze zkušenosti vím, že při hledání toho správného odborníka je dobré se zaměřit na takového, který hned po první návštěvě nenabízí různé hubnoucí prášky, koktejly a jiné zázračné přípravky, bez kterých to nepůjde. Protože půjde! A správný odborník to ví!

Comments


© 2023 by My Weight Lost Journey. Proudly Created with Wix.com

bottom of page