top of page

Mýty ve výživě část 2. OVOCE A ZELENINA, mražené vs. čerstvé, které je zdravější?

Stýskáte si, že přichází zima a z pultů obchodů mizí tak krásně barevné, čerstvé a voňavé ovoce a zelenina? Samozřejmě, že s dnešní možností dovozu už to není takové jako kdysi, ale stejně. Pro jahody v prosinci byste museli spíše ke dvanácti měsíčkům, než do Lidlu. Přesto stále platí, že bychom měli sníst denně 5 porcí ovoce a zeleniny. Kde ale s příchodem chladnějšího období vitamíny hledat, aby nás neskolila kde jaká rýma? Obchody jsou sice stále plné exotických plodů a dokonce i ty jahody, maliny či borůvky v zimě seženeme, ale má cenu do nich investovat? Mají opravdu takový benefit, jaký od nich očekáváme?

Spousta lidí dnes zastává názor, že mražené ovoce jsou pouze zbytky toho čerstvého, které se nestihlo prodat s zkonzumovat ve své nejlepší formě a tak se ještě těsně před uhnitím dalo zamrazit a bude se pěkně podražené prodávat v zimním období. To je ovšem nesmysl!


Dnes existují vědecké studie, které dokazují, že mražené ovoce je mnohdy nutričně hodnotnější, než ovoce čerstvé. Jak je to možné?


Čerstvé vs. mražené

Je to velice prosté. Ovoce i zelenina se z pravidla zamrazují v sezóně, kdy jsou hojně k dostání. To znamená, že když je ze začátku léta největší sezóna jahod, nabídka většinou převyšuje poptávku. Jahody dozrávají přirozeně, za sluníčka a většinou v příznivém podnebí nepotřebují ani podpůrné látky (píši většinou! ale o tom až jindy). Tím pádem jsou ve své nejlepší možné formě a kromě toho, že se s nimi všichni přejíme se v tomhle období zamrazí a mínusové hodnoty v nich zachovají i velkou většinu zdraví prospěšných látek ve formě vitamínů, antioxidantů a minerálních látek. Jen si zkuste uvědomit, kdy jste si po zimě, dejme tomu v březnu, samou nedočkavostí koupili první čerstvé jahody objevující se na pultech supermarketů. Jaké byly? Byly sladké a krásně červené? Ne! Byly barevně i chuťově naprosto nevýrazné a tím pádem i bez zmíněných mikronutrientů. Bylo to způsobené tím, že všemi možnými technologiemi jsme již schopni vypěstovat jahody v únoru, ale za pomoci chemických a jiných přidaných látek a se ztrátou jejich benefitů. A chemické jahody prostě nechceš!


Ztráta živin

Jsou-li tedy nejrůznější druhy ovoce a zeleniny zmrazené v době své sezónní sklizně, uchovají si největší množství vitamínů, minerálních látek a antioxidantů, kterými disponují.

Čerstvé ovoce, které k nám cestuje přes půlku světa nedorazí ani z poloviny tak hodnotné a plné zdraví prospěšných látek jako to mražené, které se zamrazí v místě původů ve svém typickém období sklizně. Pokud k nám tedy nějaký druh ovoce či zeleniny cestuje ze zahraničí, pravděpodobně se sklidil v ještě nedozrálém stavu a cestou k nám dozrával v nejrůznějších nádobách za pomoci opět přídavných a podpůrných látek.


Čerstvé jahody a maliny v zimě jsou lákavé ale drahé. Nemluvě o tom, že v těchto plodech není nic, co by nás vytrhlo, když není jejich sezóna.


Když tedy musíme nutně tyto druhy ovoce mít i v zimě, je lepší sáhnout po mražených, které vyzrály na slunci.


Shrnutí a doporučení na závěr?

Nejideálnější je samozřejmě konzumace ovoce a zeleniny v jejich období sklizně v čerstvém stavu. To už je jasné. Takže jahody v létě, jablíčka na podzim, mandarinky v zimě. V takovém období není od věci si zajít k nějakému farmáři pro lokální českou potravinu. Jasně, že když exotické druhy v česku nerostou, tak to neznamená, že bychom je neměly jíst, to vůbec ne. Ale pokud budete mít na výběr mezi krásně zralými, českými švestkami a ještě skoro tvrdým mangem, co si vyberete? Už mi rozumíte? Není to složité.

Sáhněte po čerstvém, lokálním a sezónním když je. Nebojte se mraženého, když čerstvé není ve své nejlepší formě


Tady by mohly dostat své slovo ještě potravinové doplňky, ale o těch zase třeba někdy příště, protože ty si zaslouží samostatný článek a jsou spíše obsáhlejším tématem.


Děkuji za přečtení, a zase někdy! :-)



Comments


© 2023 by My Weight Lost Journey. Proudly Created with Wix.com

bottom of page