Malými krůčky k velké změně!
- Tereza Bicanová, DiS.
- 7. 1. 2020
- Minut čtení: 4
V tomto článku se s Vámi podělím o několik základních rad, které byste si měli osvojit, pokud se chystáte jakkoli ozdravit Váš jídelníček.
Přichází jaro, a tak na nás z kdejakého lifestyleového časopisu, blogu o zdravé výživě či z televizních reklam kouká jedno slovo. Tím slovem je DETOX!
Mohla bych Vám tu dlouze vyprávět o tom, proč je detox z mnoha různých důvodů zbytečný a často i pro naše tělo škodlivý. Místo toho to zjednoduším a povím Vám, že naše tělo se čistí samo! Má tu úžasnou schopnost a možnost, tak mu ji neberme. Místo toho, abychom tělo týden či měsíc mučili ovocnou dietou, vodovou dietou, pitím různých pepřovo-octových šmakulád, či úplným půstem, se pojďte společně se mnou naučit správným a zdravým návykům, které Vám vydrží.

Je dávno známé a ozkoušené, že radikální řešení a změny našeho jídelníčku či obecně nikam nevedou. Dlouho u nich nevydržíme a dříve či později se stejně vrátíme ke starým „dobrým" návykům. A tak mám pro Vás pár nápadů na malé, ale významné kroky k vysněným cílům.
Má ráda na začátek zní: Každý bod tohoto článku, ať už v jakémkoli pořadí se budete snažit zařadit do svého života a osvojit si ho jako vlastní, postupujte po jednom. Sepište si na papír, do diáře, nebo kamkoli chcete v jakém pořadí byste si přáli který tip zařadit. Ikdyž není nutné dodržovat Váš plán do puntíku přesně, pak je ale daleko efektivnější mít ten seznam, kdybyste zapomněli, co, kdy, jak a proč. U každého bodu vydržte 2-3 dny, a postupně přidávejte, až budete cítit, že všechno z níže uvedeného je pro Vás naprosto automatické a Vy si tak během poměrně krátké chvíle osvojíte základní kroky ke zdraví a třeba i vysněné postavě.
Tip číslo 1: Přestaňte sladit! Čaj, kávu.. pokud si myslíte, že to nedokážete, pokuste se snížit dávku cukru alespoň na polovinu. Stejně tak ze stravy vylučte slazené nápoje cukrem či umělými sladidly (sladké limonády, coly, džusy, minerálky,..). Džusy je možné naředit čistou vodou v poměru minimálně 1:1. Vodu je možné ochutit citrónem, limetou či mátou.
Je velmi důležité dodržovat pitný režim! Každý člověk by měl vypít 40-50ml/kg tělesné váhy.
Více o pitném režimu zde: https://bicanovatereza.wixsite.com/nutricniterapeutka/post/pitn%C3%BD-re%C5%BEim-jak-spr%C3%A1vn%C4%9B-p%C3%ADt-co-p%C3%ADt-a-jak-%C4%8Dasto
Tip číslo 2: Zařaďte do svého jídelníčku alespoň 2-3 porce mléčných výrobků za den. Mléčné výrobky jsou nám prospěšné zejména pro obsah vápníku, ale také minerálních látek a vitamínů. Vápník je klíčový pro správnou funkci a stavbu našich svalů, kostí a zubů.
Jednu dávku vápníku najdeme například v: 200 ml mléka 150g bílého jogurtu 50g tvrdého sýra 100-125g tvarohu 100g sýru Cottage 250ml zakysaného mléčného výrobku neslazeného (kefír, podmáslí, acidofilní mléko) 50g máku
Všechny jogurty, tvarohy a zakysané mléčné výrobky je vhodné vybírat zejména v polotučné a neochucené verzi (maximálně 3,5% t.v.s.). Tvrdé a polotvrdé sýry pak od 30% do 40% tuku v sušině. Naopak ze stravy vynechejte sýry tavené. Obsahují přebytečné množství soli, která brání vstřebávání vápníku.
Tip číslo 3: Dokázali jste se vzdát slazených nápojů? Báječné! Nyní se pokusíme vzdát další neřesti – sladkostí. Buchet, dezertů, moučníků, sušenek, čokolád, oplatek, bonbonů. V případě, že se jich nedokážete vzdát úplně, snižte frekvenci jejich konzumace na 1-2x za týden.
Pro milovníky sladkého nelehký úkol.. vím, chápu. Ale ze zkušenosti vím, že pokud vydržíte 20-30 dní, na sladké si jen málokdy vzpomenete. Vše je jen v hlavě. A jakmile si na sladké odvyknete, Vaše tělo a zejména Váš mozek si začne brát energii z využitelnějších složek potravy a rychlé cukry již nebudou vůbec potřeba. Zbytečně rychle zvyšují a zase snižují hladinu krevního cukru, která nám pak lítá jako na horské dráze a navíc jsou sladkosti doprovázené spoustou nezdravých tuků.
Tip číslo 4: Nyní trochu doplníme jednoduché cukry ztracené pitím sladkých limonád a konzumací sušenek. Dbejte na to, abyste v jídelníčku měli 1-2 kusy ovoce za den (max. 250g dohromady). Druhy střídejte nejlépe dle sezónnosti. Sezónní ovoce obsahuje nejvíce vitamínů a minerálních látek prospěšné zdraví. Obsahují také velké množství antioxidantů a vlákniny prospěšné zejména pro správnou činnost našich střev.
Tip číslo 5: Vyřaďte pečivo složené především z bílé pšeničné mouky a nahraďte ho výrobky celozrnnými. Pšeničných výrobků máme v naší stravě zbytečně nadbytek, nehledě na to, že právě ony se spolupodílí na nárůstu nadváhy a obezity v populaci. Pokud nenajdete informace o složení výrobku, nebojte se zeptat obsluhy prodejny. Pečivo nahraďte tak, aby na prvním místě ve složení pečiva nebyla pšeničná mouka, ale mouka z jiné obiloviny a nejlépe ještě ve verzi celozrnné. Nahraďte ho pečivem žitno-pšeničným, žitným, slunečnicovým, špaldovým, pohankovým, ovesným… To samé udělejte s pšeničnou moukou, kterou používáte na pečení, vaření a zahušťování (na zahušťování lze použít například Hrašku).
Tip číslo 6: Ovoce jsme již zařadily. Teď je na řadě zelenina! Pokuste se sníst alespoň 400 - 500g zeleniny v syrovém či tepelně upraveném stavu. Možná je i zelenina sterilovaná či mražená. Zdá se to jako obrovské množství že? Ale nebojte! To množství snadno ujíte, rozdělíte-li si ho alespoň do tří denních dávek. Přibližné gramáže vybraných druhů zeleniny (vždy 1ks): rajče 60-100g salátová okurka 400g paprika 100-140g mrkev 70g ledový salát – 1list – 30-40g kedlubna 200g červená řepa 150-200g
Takové množství zeleniny bychom měli jíst zejména kvůli obsahu ochranných látek, vitamínů, minerálů a především vláknině, která je zodpovědná za správnou funkci našeho zažívání, trávení, pravidelného vyprazdňování a stav naší střevní mikroflóry.
Tip číslo 7: Nyní z Vašeho nákupního košíku vyřaďte vše, kde ve složení najdeme palmový či ztužený rostlinný tuk. Tyto tuky najdete nejčastěji v průmyslově zpracovaných potravinách. A jelikož tyto tuky neřadíme k těm zdravým, věřte mi, že nejvíc Vám poděkují Vaše cévy. Možná víte, že mezi nejčastější příčiny úmrtí v ČR patří právě onemocnění srdce a cév.
Tip číslo 8: I tuky jsou potřeba! Já vím, že to zní zvláštně, ale bez tuků by to prostě nešlo. Samozřejmě bez těch správných tuků! A proto Vás teď vyzývám k tomu, abyste zařadili 1 lžíci tepelně neupraveného oleje lisovaného za studena (olivový, sezamový, sójový, lněný,..) do vašeho jídelníčku denně. Můžete přidat do hotového jídla, salátu či pomazánky.
Pokud by Vás zajímalo více o tucích, například jaké tuky jsou vhodné na tepelnou úprava, nebo kolik kterého tuku na porci zařadit, kliknete zde: https://bicanovatereza.wixsite.com/nutricniterapeutka/post/bla-bla-bla.
A já už Vám přeji mnoho úspěchu a vytrvalosti! Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?
Comments