top of page

Tuky - ano nebo ne? A když ano, jaké?

Aktualizováno: 14. 1. 2020

Jaké tuky volit do salátů, na mazání či na tepelnou úpravu pokrmů? A jsou tuky vůbec vhodné? Nemáme je v našeho jídelníčku vyřadit úplně?


To je velice častá a stále diskutovaná otázka. Na internetu najdeme nejrůznější množství všemožných a nemožných odpovědí až tomu jde člověku hlava kolem. Je v tom zmatek, a čemu tedy věřit? Dnes Vám tady nedám jasnou odpověď, jakou asi očekáváte. Neřeknu Vám, ať používáte ten či onen olej, nebo to či ono máslo. Jde mi o to, abyste se sami uměli orientovat, a sami si uměli uvědomit, který tuk je vhodný na chléb k Vaší snídani, do salátu při lehké večeři, či při tepelně upravovaném obědě pro Vás a Vaše blízké.

Zdroj tuků z neztužených a průmyslově nezpracovaných rostlinných zdrojů je důležitý zejména pro naše cévy, srdce, mozek, nervový systém, nemluvě o vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč bychom tuky z našeho jídelníčku měli vyřazovat. Tuky patří mezi tři základní makroživiny společně se sacharidy a bílkovinami, bez kterých by naše tělo prostě nemohlo správně fungovat.


A teď už k těm konkrétním tukům, se kterými se běžně setkáváme v naší kuchyni.


Máslo - je živočišný tuk a obsahuje cholesterol. Ale to neznamená, že bychom ho z našeho jídelníčku měli nenávratně vyřadit. Obsahuje i vitamíny rozpustné v tucích (A a D), což je v podstatě ideální kombinace. Ale hlídat bychom si měli množství, které přijímáme. 10g na porci, namazat pečivo, zjemnit hotovou polévku či k dušené zelenině. Chuťově jídlo vylepší a zpestří. Máslo není vhodné na tepelnou úpravu a už vůbec ne na smažení!

Roztíratelné tuky (Rama, Flora) – neobsahují cholesterol, jsou vhodné na mazání a také se nehodí na tepelnou úpravu ani na pečení. Opět platí, že nemusí být přítomné v jídelníčku každý den, ale můžeme si s ním namazat pečivo či přidat do pomazánek – 10g na porci bohatě postačí.


Rostlinné oleje – rafinované oleje snesou vyšší tepelnou úpravu, aniž by se přepalovaly. Proto jsou vhodné na pečení mas či restování. Pro tento účel je nejvhodnější olej řepkový. Olivový extra panenský pak používejme ve studené kuchyni, zejména do salátů. Na olivovém oleji NIKDY nesmažíme! Rostlinné oleje a jiné rostlinné zdroje tuků jako je například avokádo, různé druhy semínek a ořechů by měli mít v našem jídelníčku převahu a to z toho důvodu, že neobsahují cholesterol a naopak chrání náš srdečně-cévní systém. I zde dodržujeme pravidlo 10g na porci!


Ořechová másla (100% – arašídové, kešu, mandlové, sezamové…) - neobsahují cholesterol a naopak obsahují spoustu kvalitních a zdraví prospěšných živin, vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Bohužel ořechy lákají k tomu, aby jich člověk snědl víc, než bychom potřebovali. Dál je potřeba dávat si pozor na skladování ořechů. Ořechy jsou produktem, který se při špatném skladování velmi rychle kazí, a napadají ho různé plísně, což jsou toxiny, které pomalu ale jistě poškozují naše zdraví.


Kokosový olej – o kokosovém tuku je známo, že nepodporuje ukládání tuku do podkoží a díky jeho chuti je vhodný do různých dezertů. Výhodou je i to, že nedochází k rychlému přepalování, proto se tento druh tuku hodí i na delší tepelné úpravy. Ovšem jeho tuhá konzistence vypovídá o tom, že to není olej ale tuk! A tedy obsahuje nasycené tuky, které zvyšují riziko onemocnění srdce a cév. Tedy kokosový tuk ano, ale spíše příležitostně.

Jsou-li naší slabostí smažená jídla, která bych Vás určitě doporučila jen velmi velmi výjimečně, upřednostňujte ty tuky, které se co nejméně přepalují a nevnikají tak karcinogenní látky. Takovými tuky jsou zejména sádlo, kokosový olej, GHÍ (přepuštěné máslo)


!!! A kterým tuků se úplně vyhnout? Ztužené tuky (v oplatkách, sušenkách, pečivu, v kupovaných dezertech a zákuscích s tučnými smetanovými krémy,..), palmový olej, 100% ztužený tuk, lůj, viditelně velké množství tuku na mase, pozor také na smetanu, smetanové a příliš tučné zrající sýry. !!!

Comments


© 2023 by My Weight Lost Journey. Proudly Created with Wix.com

bottom of page