Jak vybrat kvalitní proteinovou tyčinku
- Tereza Bicanová, DiS.
- 10. 5. 2021
- Minut čtení: 2
S hezkým počasím začneme jezdit na výlety, chodit na výšlapy, celé dny pobývat někde venku u vody. Jakou svačinu si vzít s sebou? Jak vybrat opravdu kvalitní proteinovou tyčinku? A za jakých okolností po ní sáhnout?

Tyčinky nejsou náhrada pestré stravy!
To, co bych zmínila úplně na prvním místě je to, že žádná tyčinka není plnohodnotnou náhradou pestré stravy a určitě byste na nich svůj jídelníček neměli stavět. Ve jídelníčku každého z nás bez rozdílu by určitě měli převažovat kvalitní potraviny, které jsou co nejčistější a nejsou vysoce průmyslově zpracované.
Kdy je proteinový tyčinka super volbou?
Proteinová tyčinka může být super záchranou, když jsme třeba na cestách a jediné, co cestou potkáme je benzínka s bagetami a párky v rohlíku. V takovém případě není nikdy od řeči, mít v tašce tyčku poslední záchrany. Stejně tak může sloužit tyčinka i jako zdravý dezert, zahnání chutě po sladkém nebo malá svačina mezi pracovními povinnostmi.
Co by měla kvalitní tyčinka obsahovat?
PROTEIN - to, proč si tu tyčku vlastně většinou kupujeme. Takže ve výběru správné bílkoviny bychom měli být nekompromisní. Standartní dávka bílkoviny na tyčinku se pohybuje v rozmezí 18-23 g. Kvalitními zdroji proteinu jsou například mléčné bílkoviny typu: syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát, micelární kasein, nebo u vegan tyčinek kombinace hrachového a rýžového proteinu. Méně kvalitními (čti pro výrobce levnějšími a tím pádem výdělečnějšími) jsou například: hydrolyzovaný kolagen, kaseinát vápenatý, nebo izolát sojové bílkoviny.
SACHARIDY - v tyčinkách se vždy (jako v každém jídle) nacházejí dva druhy sacharidů. Jednoduché a složené. Pro nás jsou vždy žádanější ty složené, po kterých nám pomalu stoupá a zase pomalu klesá hladina cukru v krvi a nás tak udrží déle syté. Jako ideální zástupce složených cukrů v tyčinkách považujeme třeba ovesné vločky nebo jiné celozrnné obiloviny. Mezi zástupce jednoduchých cukrů patří zejména v tyčinkách: glukózovo-fruktózový cukr (prostě cukr v jiným kabátu) nebo dextróza - ty by se tam ideálně neměly vyskytovat vůbec. Obsah jednoduchých cukrů na tyčinku by neměl přesáhnout 5 g. Obsah složených sacharidů záleží na celkovém složení jídelníčku a cílech, kterých se snažíme dosáhnout.
TUKY - ideální je volit takové tyčinky, které obsahují tuky, které nemají vysoký podíl nasycených mastných kyselin jakými jsou třeba palmový nebo kokosový olej. Skvělými zástupci tuků v tyčinkách jsou různé druhy oříšků či semínek nebo ořechová másla. S obsahem ideálně 5-8 g na tyčinku.
Na co si dát pozor? UMĚLÁ SLADILA!
Relativně nezávadná je například sukralóza, ale plně přírodní a líp u sladidla nemůžete udělat, než když vyberete cokoli slazeného stévií. Naopak ta sladidla, která jsou úplně zbytečná a ve větší míře zdraví škodlivá jsou například acesulfan K nebo aspartam. Jsou to sladidla levná, takže platí totéž co u nekvalitních složek proteinu výše.
Čtěte složení: pokud otočíte tyčinku a začnete číst složení dlouhé na deset řádků, je to špatně. I zde platí, že méně je více.
Comments