top of page

„Fitness jídlo“ kuře s rýží. Vážně v dietě nemůžeme jíst nic jiného?

Za největší, nejrozšířenější a nejstarší omyl ve zdravé výživě vůbec považuji jednoznačně kuře s bílou rýži. Kde se to vzalo? Proč se to drží? Proč to není ideální řešení a jak široká škála potravin, které můžeme jíst, i když se snažíme zrovna zhubnout, ve skutečnosti je?


Kde se kuře s rýží vzalo a začalo být považováno za nejlepší jídlo do diety?

Ve světě fitness a kulturistiky má své opodstatněné místo zejména v bezprostřední blízkosti nadcházejících závodů.


Proč kuře? Nejdietnější bílé maso s vysokým obsahem bílkovin a zároveň nejnižším procentem tuku.

Proč bílá rýže? Energeticky bohatá potravina na lehce stravitelné sacharidy bez vlákniny. Hodně energie v malém množství, což je žádoucí zejména v objemové fázi předsoutěžních příprav.


Tohle jídlo je sice vhodné zařazovat do objemové a v upravené verzi a velikosti porce zároveň i do rýsovací fáze předsoutěžní přípravy, ale stavět na něm normální jídelníček běžného smrtelníka, který chce jíst hlavně zdravě, vyváženě a DLOUHODOBĚ udržitelně není úplně ideální


Co je největšími problémy, když náš dietní jídelníček postavíme na rýži s kuřetem?

- nedostatek vlákniny

- nedostatek ovoce a zeleniny

- nedostatek vitamínů a minerálů

- nedostatek zdraví prospěšných tuků

- jednotvárnost

- nuda

- nepochutnáte si/na jídlo se netěšíte

- dlouhodobě neudržitelné

- stresující

- omezující


Jak by tedy měl vypadat jídelníček, pokud se zrovna nechci předvádět na soutěžních prknech?

Žádná makro ani mikro živina by neměla být opomíjena. Když začneme od těch největších a nejjednodušších pravidel, tak v ideálních světě by každé naše jídlo mělo obsahovat zdroj energie ve formě postupně se uvolňujících sacharidů (celozrnné těstoviny, rýže natural, brambory, bulgur, pohanka, kuskus, celozrnné pečivo atd.) Dále bílkoviny, které nás udrží déle syté a jsou základní stavební jednotkou každé buňky v našem těle. Jsou to VŠECHNY libové druhy masa - takže ne jenom kuřecí! Není třeba se bát vepřové panenky, kotlety či plece. V jídelníčku je rozhodně důležité i hovězí maso z ohledem na dostatečný příjem železa, ryby kvůli omega 3 a 6 nenasyceným mastným kyselinám, dále potom vajíčka, sýry a další přiměřeně tučné mléčné výrobky. Z vegetariánských zdrojů je to sója a výrobky z ní, luštěniny, celozrnné obiloviny, tofu či rostlinné proteinové výrobky. Ideální příjem tuků zajistíme kvalitními jednodruhovými oleji např. olivovým či lněným olejem ve STUDENÉ kuchyni a např. řepkovým olejem v TEPLÉ kuchyni. Dalšími super zdroji tuků jsou potom nejrůznější druhy oříšků a semínek. Každé jídlo by mělo být doplněné o různé druhy nejlépe čerstvé zeleniny.


5 základních pravidel:

celozrnná příloha

plnohodnotná, ne příliš tučná bílkovina (živočišného nebo rostlinného původu)

kvalitní výběr a přiměřené množství vhodně zvoleného tuku

Zelenina

Pestrost!


Kuře s rýží, které jsme dnes vzali na pranýř z těchto 5ti pravidel splňuje pouze jedno - bílkovinu. Bílkoviny jsou při hubnutí skvělými pomocníky, ale ne jedinými.


A pokud patříte k těm, kteří si myslí, že tím přece nic nezkazíte, když budeme jíst tohle jídlo třeba měsíc v kuse, protože Vám třeba ta jednotvárnost, nuda a chuť postrádající jídlo nevadí, pak dejte vědět za dva měsíce, až najedete zpět ke svému současnímu stravovacímu režimu, kolik kilo navíc jsme nabrali zpět :)


Takhle jo.. netrapte se! Netrapte své těla, své duše, své zdraví. Jezte rozumně, pestře, radostně a hlavně s mírou. Toť mé dnešní pondělní poselství. T.

 
 
 

Comentários


© 2023 by My Weight Lost Journey. Proudly Created with Wix.com

bottom of page